Stadion
Narodowy
Data Budowy - 2008–2011
Architekt - JSK Architekci / GMP International GmbH
Zakres prac - Stropy Cobiax
Lokalizacja - Warszawa
Opis
Firma Baumat wykonywała stropy Stropy Cobiax to doskonałe rozwiązanie konstrukcyjne szczególnie tam gdzie występuje potrzeba zastosowania dużych rozpiętości stropów.
Więcej o cobiax
Doskonałe rozwiązanie konstrukcyjne szczególnie tam, gdzie występuje potrzeba zastosowania dużych rozpiętości stropów oraz płaskiej i gładkiej powierzchni spodniej stropu.
Jeżeli usuniemy z konstrukcji zbędną masę a jednocześnie utrzymamy dwukierunkową pracę to w konsekwencji, otrzymamy wytrzymałą strukturę z przenikających się quasi belek, pomiędzy którymi jest pustka, tworzona przez plastikowe wkłady. Puste, plastikowe wkłady zabezpieczone koszem z stalowych prętów, układane są pomiędzy dolnym i górnym zbrojeniem płyty żelbetowej.
Umieszcza się je w obszarach, gdzie nie ma żadnej konstrukcyjnej korzyści z użycia betonu (podobnie jak w profilach walcowanych typu dwuteownik). Dzięki temu prostemu zabiegowi można uzyskać zredukowanie masy stropu aż do 35% w porównaniu do konwencjonalnych (masywnych) stropów o tych samych parametrach. Daje to możliwość, przy zachowaniu ekonomiczności rozwiązania, osiągnięcia rozpiętości pojedynczego przęsła sięgające 18m-20m (wymagana grubość stropu ok. 60cm) – w układach wieloprzęsłowych. Szczególnie korzystnie kształtuje się strop o rozpiętości 10-12m i grubości ok.40cm.
Wymiarowania stropu COBIAX jako dwukierunkowego płaskiego stropu wykonuje się zasadniczo wg konwencjonalnych metod wymiarowania stropów masywnych zgodnie z aktualnymi normami dla budownictwa z żelbetu. Należy tylko wziąć pod uwagę zredukowany ciężar własny oraz strefy gdzie siła poprzeczna jest większa od granicznej (niezbędne obszary masywne - bez wkładów)
Zalety
- Lekki i pracujący dwukierunkowo - do 35% lżejsze stropy w stosunku do stropów monolitycznych (zmniejszenie ciężaru własnego od 1,3 do 4,8kN/m2),
- Duże rozpiętości stropów - do 20m (w układach wieloprzęsłowych),
- Brak belek podporowych - płaskie powierzchnie,
- Dowolny kształt płyty stropowej,
- Łatwość zmiany funkcji użytkowania, nie ograniczony liniowymi podporami, pozwalając architektom na nie ograniczoną inwencję,
- Redukcja słupów, fundamentów, robót ziemnych,
- Odporność na trzęsienia ziemi (redukcja masy poziomych elementów),
- W porównaniu do tradycyjnych jednokierunkowych płyt otworowych stropy Cobiax nie „klawiszują”,
- Łatwość „łączenia” z innymi technologiami stropów.
ZASTOSOWANIE
Stropy Cobiax możemy stosować zawsze tam, gdzie projektujemy tradycyjne stropy monolityczne lub zespolone, przy czym ze względów technologicznych i ekonomicznych zaleca się stropy krzyżowo-zbrojone oparte na słupach, dzięki czemu rezygnujemy z belek i podciągów co ma wpływ nie tylko na zmniejszenie zużycia betonu ale także na zmniejszenie kubatury, a to już jest stała oszczędność kosztów eksploatacyjnych obiektu.