Firma Baumat od 30 lat specjalizuje się w projektowaniu i technice wznoszenia budynków prefabrykowanych.
Wykonujemy obiekty w całej Polsce i krajach Skandynawskich. W naszych realizacjach posiadamy:
- centra usługowo-handlowe
- inwestycje komercyjne
- obiekty sportowe i rekreacyjne
- osiedla mieszkaniowe i apartamenty - hotele
- domy jednorodzinne
- obiekty nauki i oświaty
- budynki administracji publicznej
- zakłady produkcyjne
Technologia
—
Czas to pieniądz
—
Budynki prefabrykowane z elementów wielkowymiarowych cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów i klientów indywidualnych, ponieważ zapewniają krótki czas budowy, pewność co do jakości poszczególnych elementow i gwarancję na nie.
Prefabrykowane elementy to całe ściany z wyciętymi otworami na okna i drzwi, gniazdami, poprowadzana instalacja: grzewcza, elektryczna, wodna, kanalizacyjna, gazowa i wentylacyjna. To też: schody, balkony, stropy i inne elementy konstrukcyjne. Elementy buduje się w fabryce, dowozi cieżarówką i montuje na placu budowy. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się od tradycyjnych, a jakością znacznie je przewyższają.

Dowolność kształtowania
—
Według indywidualnych potrzeb inwestora projektujemy i wykonujemy elementy prefabrykowane nie ograniczając swobody twórczej architektów.
Elementy konstrukcyjne - ściany, mogą mieć dowolny wymiar, kształty m.in otworów drzwiowych, okiennych. Wyróżniamy ściany jednowarstwowe oraz warstwowe. Ściany warstwowe składają się z nośnej betonowej warstwy wewnętrznej, izolacji termicznej ze styropianu lub wełny mineralnej. Ocieplenie ścian dobrane jest według indywidualnych wymagań Inwestora.
Ściany warstwowe mogą mieć też dodatkową warstwę wykonaną z betonu licowego, która pozwala na wykonanie elewacji o różnym kolorze i fakturze m.in. gładkiej, barwionej płukanej.

Szybkość budowy
—
Niewątpliwie w obecnych czasach jednym z ważniejszych atutów jest szybkość budowy. Nie jednego inwestora ogarnia przerażenie, gdy wyobrazi sobie uciążliwości związane z tradycyjnym sposobem budowania: niesubordynowanych podwykonawców, oczekiwanie na towar, przerwy technologiczne, przestoje, kłopoty z pogodą. Sposobem na pozbycie się tych problemów jest prefabrykacja. Proces trwa - od wzniesienia fundamentu do wykończenia - kilka tygodni, a nie lat. (Obrazują to przykładowe zdjęcia z kamery na placu budowy.)
Prefabrykaty produkowane są w nowoczesnej fabryce pod ścisłym nadzorem technicznym. Precyzja wykonania sprawia, że budowa domu jest szybka i prosta. Kolejną zaletą, która ma wpływ na czas jest ograniczenie prac na budowie. Do postawienia kilkupiętrowego budynku potrzeba niewielu pracowników. Do zmontowania 5- czy 6-kondygnacyjnego budynku potrzeba pięciu osób.

Energooszczędność
—
Od stycznia 2021 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące konstruowania budynków. Znowelizowane rozporządzenie, jest ostatnim krokiem w procesie przekształcania polskich domów w obiekty pasywne, bądź energooszczędne. Po tym terminie każdy nowo powstający budynek musi spełnić szereg wymagań. Najważniejsze to:
- roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (Ep),
- współczynnik przewodzenia ciepła (U).
Technologia Baumat pozwala na oszczedności, eliminuje występowanie mostków cieplnych, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokiej izolacyjności. Mamy to sprawdzone na szwedzkich budowach, gdzie standard był wyższy.
Domy w systemie Baumat są energooszczędne i tanie w kosztach eksploatacji. Trójwarstwowe ściany mają wysoką zdolność do akumulowania ciepła i stabilizowania wilgotności powietrza, dzięki temu zimą zapobiegają ulatnianiu się ciepła, a latem jego nadmiernemu przegrzaniu.

Izolacyjność
—
Szczególną uwagę zwracamy na ciągłość i jakość izolacji. Zdjęcie z kamery termowizyjnej pokazuje, iż złącza budowlane mają taką samą temperaturę, jak cała ściana, zatem mostki termiczne są zminimalizowane.
Bardzo ważny dla zachowania ciągłości izolacji jest też montaż okien, popularnie nazywany “ciepłym montażem”. Okna są montowane tak, aby ościeżnica przylegała do materiału izolacyjnego.
Brak mostków termicznych pozwala zapobiec niekontrolowanej utracie ciepła, której skutkiem są straty energetyczne oraz ujemny bilans cieplny obiektu.
Kolejną negatywną konsekwencją wywołaną przez mostek termiczny jest wychłodzenie przegrody zewnętrznej, co może doprowadzić do jej zawilgocenia na skutek skraplania się pary wodnej i w efekcie wystąpienia grzybów lub pleśni.

Izolacyjność balkonów
—
Izolacja balkonów nie jest wymagana, ze względu na sposób połączenia balkonu z budynkiem oraz zastosowanie betonu wodoszczelnego.
Balkon nie wymaga również wykończenia ze względu na wierzchnią warstwę o właściwościach antypoślizgowych.

Instalacje
—
W ścianach umieszczone są tunele, do których wprowadza się całą instalację elektryczną, teleinformatyczną. Puszki gotowe są do zamocowania kontaktów i włączników. Bruzdy w ścianach poprowadzone pod instalację wodną.
Na życzenie inwestora można wykonać i zrealizować projekt pod dowolną instalacje np. centralny odkurzacz, klimatyzację czy kino domowe.
Takie przygotowanie ścian skraca czas robót budowlanych, redukuje koszty materiałów dodatkowych oraz zmniejsza ilość prac wykończeniowych. Powierzchnie ścian są gładkie a ich wykończenie polega jedynie na pomalowaniu.

Izolacyjny akustycznie
—
Izolacyjność akustyczna jest jednym z największych wyzwań podczas projektowania obiektów wielorodzinnych i użyteczności publicznej.
Zgodnie z “prawem masy” im cięższy materiał, z którego powstała ściana, tym większa jej izolacyjność akustyczna. Ściany betonowe mają największą masę, dzięki temu zapewniają spokojne i komfortowe mieszkanie. Tłumią uciążliwe dźwięki pochodzące spoza, jak i z wewnątrz budynku.
Przy wznoszeniu ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej bardzo ważna jest także likwidacja wszystkich nieszczelności w miejscu łączenia, co w przypadku np. pustaków zaprawą murarską może być utrudnione. Ściany prefabrykowane to całe wielkowymiarowe elementy nie potrzeba ich uszczelniać, dlatego mają największą zdolność tłumienia dzwięków w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi i często wykorzystywane są do budowy sal koncertowych.

Organizacja budowy / Brak placu budowy
—
Wiele budów odbywa się w centrum miast, gdzie nie ma możliwości zaplanowania dużego placu budowy i składowania materiałów. Budowa nie może wpływać negatywnie na ruch uliczny i być uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. W technologii Baumat można ograniczyć plac budowy do minimum i zaplanować montaż elementów prosto z samochodów.
Takie rozwiązanie zastosowaliśmy prowadząc budowę Malmo Live z centrum miasta. Zmontowano 160 prefabrykatów w ciągu 20 dni roboczych, a co za tym idzie W ciągu tygodnia zmontowano średnio około 40 elementów. Brygada montażowa ograniczyła się do dwóch ekip po 4 osoby plus dwóch pomocników.

Trwałość
—
W czasie wieloletniej eksploatacji bardzo ważna jest trwałość.
Zewnętrzna warstwa fakturowa wykonana z betonu przez długie lata pozostaje w niezmienionym stanie i nie potrzebuje żadnych konserwacji. Spełnia zadanie osłony przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego (min. grzyby, wykwity soli, zawilgocenie). W pełni zabezpiecza przed niszczącym wnikaniem wody w głąb ściany. Dzięki zastosowaniu betonu o zwartej strukturze wykazuje zdolności samoczyszczące, ściany nie porastają mchem i pleśnią. Beton jest również zdecydowanie bardziej odporny na działania termiczne i chemiczne. Nie występują złuszczenia, pęcherze na powierzchni, spękania, rozwój roztoczy oraz erozja wywołana czynnikami mechanicznymi. Beton to najbardziej trwały i wytrzymały materiał budowlany, jest niezwykle odporny na ataki wandalizmu, uderzenia.

Jakość
—
Nowoczesna prefabrykacja to nie tylko szybkość, ale i jakość. Profesjonalna kadra, trwałość materiałów, precyzja wykonania produktów firmy BAUMAT Sp. z o.o. została doceniona i nagrodzona przez akredytowaną norweską firmę Kontrollradet - Certyfikatem Kontroli Jakości Produkcji, który gwarantuje najwyższą jakość produktów.
W firmie prowadzona jest kompletna kontrola jakości na podstawie Zakładowego Systemu Kontroli Jakości. Taki system pomaga eliminować błędy oraz sprawia, że jakość jest sprawą każdego pracownika naszej firmy.

Ekologiczny
—
Beton jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ wytwarzany jest z surowców, które wystepują w środowisku naturalnym. Na jego produkcję składają się: spoiwo mineralne - cement, kruszywa naturalne - piasek, żwir i woda.
Beton nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie jest promieniotwórczy, jest odporny na działanie pleśni i grzybów oraz szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Przyjazny dla alergików. Beton zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania.

Nowoczesny
—
Obecnie możemy mówic o renesansie betonu, a w wypadku architektury minimalistycznej, o pewnej dominacji betonu.
Czas postmodernistycznych efektów raczej minął, a beton jest nie tylko budulcem, ale też środkiem ekspresji.
Sztuka formowania betonu pozwala obecnie na znaczną dowolność i wszechstronność. Beton zauważalny jest w realizacjach neomodernistycznych, kontynuując nurty zapoczątkowane w dwudziestym wieku, oraz mniej tradycyjnych projektach dekontstruktywistów.
Beton użyty we współczesnej architekturze łączy się ze szkłem, metalem, kamieniem. Zastosowanie znajduje także we wnętrzach o charakterze klasycznym, rustykalnym czy w detalu imitując struktury drewna, kamienia.

Baumat wspólpracuje z największymi firmami w kraju i za granicą. Zaangażowani byliśmy w powstanie prestiżowych realizacji w kraju i na rynkach zagranicznych m.in.
- Wolf budynek biurowy projektu Kuryłowicz & Associates,
- Stadion Narodowy J.S.K. Architekci Sp. z o.o,
- Cosmopolitan, Helmut Jahn,
- Centrum kulturalno-kongresowe Jordanki w Toruniu według projektu Menis Arquitectos. - Malmo Live w Szwecji (Tegnestiken Vandkusten i Johan Celisng),
- zespół budynków wielorodzinnych w Halmstad, Lomma, Gotegorgu a także wiele innych obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Więcej na temat wykończenia powierzchni betonu, koloru, kosmetyki, powierzchni znajdziesz w dokumencie PDF.